AJALUGU

Uue aastatuhande esimene kümnend. Veidi laisavõitu, kuid kaunisse väikelinna – Pärnusse –oli tollal elama sattunud hulk ärksa mõtteviisiga tarbekunstnikke ja käsitöölisi, noori ja tegusaid. Korraldasime ühiselt näitusi nii Pärnus kui mujalgi Eestis, valutasime südant oma eriala käekäigu pärast kodulinnas. Pärnu Rakenduskunsti Ühingu moodustamine 2006 aastal andis tegevusele veelgi hoogu. Soov osaleda ühiselt 2007 a. Pärnu Hansapäevadel ajendas otsima seltskonnale selleks puhuks nime. Keraamik Ene Tapfer pakkus välja Maarja-Magdaleena Gildi kui teadaolevalt vanima Pärnus tegutsenud käsitööliste gildi. Järgnevad aastad gildi tegevuses olidki kantud suuresti keskaja vaimust ja hansast: lähenemas olid ju 2010 aasta Pärnu rahvusvahelised Hansapäevad. Sama aasta kevadel ja suvel oli küpsemas äratundmine, et Pärnu kesklinna oleks väga vaja maja, kus käsitööd ja tarbekunsti teha, näha ja osta saaks. Kuidas? Kuhu? Milline? Suve iseloomustasid tulised arutelud. Tuumiku moodustasid Herdis Elmend, Kadri Rebane, Tiit Kask, Jüri Soo ja Leili Kokk, kes 13. septembril 2007 moodustasid MTÜ Maarja- Magdaleena Gildi. Seda päeva loeme gildi sünnipäevaks.

Ühingu eesmärkideks seadsime aastaringselt toimiva rakenduskunstnikke ja käsitöölisi ühendava oskusteabe- ja loomekeskuse käivitamise ja igakülgse arendamise ning oma eriala edendamise parimal võimalikul moel.

Tutvusime väga põnevate majadega Pärnu südalinnas. Viskasime silma ajaloolisele Mohri Aidale, kuid saatus tahtis, et me sinna ei saaks. Me ei lasknud pead norgu, vaid suunasime oma loova energia sisulise töö arendamisse. Osalesime mõnusatel käsitööüritustel ja korraldasime neid ise. Paljudest toredatest sündmustest on eredamalt meeles osalemine Pärnu delegatsiooni koosseisus rahvusvahelistel hansapäevadel Salzwedelis, Heade Soovide Puu, jõululaadad, raamatukogu vaiba kudumine koos linnarahvaga.

2009 avanes võimalus võtta linnalt kasutusele põnev vana maja Pärnu südalinnas Uus tn. 5, ajaloolise Steineri aia kõrval. Et majas on ruumi tsirka kahekümnele kojale, on sestpeale gildiga liitunud palju vahvaid inimesi, kõik oma ala armastavad pühendunud meistrid. Avasime oma südame ja uksed neile, kes oskavad hinnata soojust ja loomingut, lastele ja täiskasvanuile, kohalikele ja turistidele. Meid märgati ja tunnustati Eesti Ettevõtluse auhinnaga turismi arendaja kategoorias 2010. Aastal 2011 said maja perenaised Herdis Elmend ja Kadri Rebane kutse presidendi vastuvõtule, ning Toomas Hendrik Ilves käis meil ka ise gildis külas ja sai käed saviseks. Taaselustasime Pärnu Gildipäevad, millest on saanud suur suvine käsitööpidu koos tantsu, laulu ja meluga. Kuigi talviti näiliselt vaiksem, on majas tegutsevatel meistritel käed tööd ja pead ideid täis.